saitkosk 1 Takipçi | 22 Takip
Kategorilerim

Belleğimde İz Bırakan Kitaplar

İzlenimler

Diğer İçeriklerim (9)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (1)

Kur’an Okumaları 3, Firavun’a Gideceksin

2015-10-17 19:52:00
Kur’an Okumaları 3, Firavun’a Gideceksin |  görsel 1

Kitap bitmedi daha, ama birkaç güne bitecek. Ben kitaptan iki yazı üzerinde durmak istiyorum:

“Gelecek, Gelecektir” yazısında üç rüyadan bahsediliyor. Üç yorum ve üç durum. Firavun bir rüya görür. Ve şöyle yorumlar. Beni İsrail’den bir erkek çıkacak, zülüm ve küfür üzere bina ettiği düzenini yıkacaktır. Alır mı Firavun’u bir telaş. “Tez, Benî İsrail’den doğan bütün erkek çocukları öldürülsün.” Ama göklerde yazılanın yerde bozulduğu nerede görülmüş. Ve Firavun Hazreti Musa’yı sarayında kendi elleriyle büyütür.

Nemrud da bir rüya görür: “Bir yıldız doğar, doğan yıldız gelir güneşin ışıklarını bastırır.” Ve yorumlar: “Ülkende şu yılda bir çocuk doğacak, halkının dini yerine başka bir din getirecek, senin saltanatının yıkılışı onun eliyle olacak.” “Öyle mi, öldürün o zaman doğan bütün erkek çocukları!” Ama mümkün mü, Allah’ın olmasını murad ettiği şeyin olmaması. Bir mağarada gizlice dünyaya gelen İbrahim tıpkı rüyada görüldüğü gibi gelip Nemrud’un küfür saltanatına son verecektir. 

Yusuf bir rüya görür: “On bir yıldız, güneş ve ay kendisine secde etmektedir.” Baba yorumlar rüyayı. Bundan kardeşlerine bahsetmemesini ister Yusuf’tan. Ama kardeşler bir şekilde duyarlar rüyayı. Ve on bir yıldızın kendileri olduğunu, güneş ve ayın anne ve babaları olduğunu anlarlar. Ve kıskançlıkla Yusuf’u öldürmeye karar verirler. Ama Rabbimiz bir kere ol emrini vermiştir. Yusuf kuyulardan çoktan saraylara uçmuştur. Ve on bir yıldız yıllar sonra gelip Hazreti Yusuf’a biat ederler.

Karabaşoğlu diyor ki: “ O yüzden geceler ne kadar karanlık, kapılar ne kadar kapalı, kalpler ne kadar katı görünürse görünsün, yüreklerinin serin, zihinlerinin salim olması gerekir mü’minlerin.”

Kitaptan bahsedeceğim ikinci yazı daha bir enteresan: “Erkekliği Öldürmek” Firavun ve Nemrut’un erkekleri öldürmelerinde günümüz için de dersler olduğunu söylüyor yazar. Bugün de İsrail, Gazze’de potansiyel tehlike olarak gördüğü erkek çocuklarını acımasızca öldürmektedir. Yine bugünkü zulüm sistemi, erkekliği öldürmekte, dişiliği sağ bırakmaktadır. Güya modern adı verdiğimiz “zihniyet, anne rolüne ‘düşkünlük’ izafe ederken, kadının ‘dişiliği’ni yüceltir. ‘Anne’liğin değil ‘dişi’liğin bir değeri vardır. ‘Anne’lik sıradan, ‘dişi’lik özeldir. Annelik ayak bağı ‘dişi’lik özgürlüktür.”

Bu çizgide kadın ‘anne’likten uzaklaşıp ‘dişi’leştiği oranda ‘değer’ kazanırken; erkek, ‘dişi’nin beğenisini cezp ettiği oranda değer kazanır. Eh, annelerin gözünde değerli olan yuvasını hem geçindirip hem koruyacak muktedir erkekler iken, dişilerin gözünde değerli olan, ‘kadınsılaşmış’ erkeklerdir: imajının derdinde, bakımlı, müsrif, duyguları aklın, şehvetleri kalbin önüne geçmiş, ‘sensiz yapamam’ diye zırlamayı ‘romantizm’ sayabilen, güç ve moda karşısında edilgen kişilikler…” 

Yani diyor ki Karabaşoğlu “Kadim firavunlar düzenleri devam etsin diye erkek çocukları boğazlayıp kadınları sağ bırakıyorken, modern firavunluk, erkekliği öldürüp dişiliği diri bırakma yoluna gitmektedir.” 

Güzel bir tespit. 

Kur’an Okumaları 3, Firavun’a Gideceksin, Metin Karabaşoğlu, 6. Baskı, İz Yayıncılık, İstanbul, 2015 

Sait Köşk
14.10.2015

0
0
0
Yorum Yaz