saitkosk 1 Takipçi | 22 Takip
Kategorilerim

Belleğimde İz Bırakan Kitaplar

İzlenimler

Diğer İçeriklerim (9)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (1)

Delilik Ülkesinden Notlar/ Ayşe Şasa

2015-03-08 07:48:00
Delilik Ülkesinden Notlar/ Ayşe Şasa |  görsel 1

Yazarın Bir Ruh Macerası kitabını daha önce okumuştum. Okumakla kalmamış, kitabı elden ele dolaştırarak belki on kişinin daha okumasına vesile olmuşm. O kitaptan sonra bu kitabı okumak konu bakımından bana yabancılık çektirmedi. Şimdi aynı şekilde bu kitabın da elden ele dolaşması için gayret sarfeder miyim, sanmıyorum. Çünkü her iki kitap sanki bir kitapmış gibi durdu bende. Farklılığı çeşitli gazete ve dergilerde yazdığı yazılar oldu.

Kitap, yazarın hastalık nöbetleri esnasında, doktorunun tavsiyesiyle yaşadıklarını kaleme aldığı günlüklerinden, çeşitli gazete ve dergilere yazdığı yazılardan, kendisiyle yapılan röportajlardan ve kendisi hakkında yazılan yazılardan oluşuyor. Bilhassa günlüğünde, uzun yıllar evden çıkamayışını, yaşadığı krizler sonrasında hissettiklerini, hayal alemini, senarist olması hasebiyle, projektör tutulmuş sahneler gibi canlı anlatıyor. "Beynimde sürekli devam eden delilik nöbetlerini, onları izleyen ara zamanları, bitmek bilmeyen iç sorgulamayı, iç hesaplaşmayı, hiç kimseye, doktorlara bile anlatılmayan yanlarıyla kâğıda geçirmezsem, gözüm açık gideceğim."

Ayşe Şasa’ya çocukluğundan itibaren Allah’tan başka her şey öğretilmiş. Allah olmayınca hayatında merhameti de, şefkati de, sevgiyi de bilmiyor. Kimse kendisini sevmiyor, kendisi de kimseyi sevmiyor. Ailesi tarafından dışlanmış. Çevresi tarafından dışlanmış. Öğrendiği bilgiler ona mutluluk getirmemiş, batının perişan ölçüleri içerisinde kıvranıp durmuş. Ta ki orta yaşlara varıncaya kadar. Ölüm düşüncesine erinceye kadar. Yaşadıklarının sonsuzca devam edeceği fırtınasına kapılıncaya kadar. 

Hilmi Yavuz onun için ermiş diyor. Gerçekten de İbn-i Arabi ile tanışması onu tam teslim olmadığı, batının çürümüş ateist hümanizmasından koparıyor: "Birçoklarının karamsarlığa sürüklendiği orta yaşta, ben atalarıma özgü bir bilgeliğe, sonsuz baharın sırrına ermiştim." diyor. 

Kitapta yazılanlar Ayşe Şasa’nın şahsında bize çok şey anlatıyor. Türkiye’nin sözde modernleşme sürecinde bizlere dayatılan hayat tarzının irdelenişi ve de kıyasıya eleştirisi var. 

Akif Emre diyor ki: “Ayşe Şasa’nın seyir defteri aslında 68 kuşağının bir başka öyküsüdür. Hakikat sandığı idealler uğruna gemisini kayalıklara sürme cesaretini göstermiş bir neslin farklı bir hikayesi bu. Ne moderniteyi kavrayabilmiş ne de gelenekle sağlıklı ilişki kurabilmiş nesilleri üreten çağdaşlaşma projesinin tükendiği noktaya işaret ediyor; kendi bireysel deneyimi ışığında.”

Ayşe şasa’nın bu kitabını daha iyi anlayabilmek için önce aynı yayınevinden çıkan onun Bir Ruh Macerası kitabını okumanızı öneririm.

İşte kitaptan altını çizdiğim birkaç satır: 

İnsanlığın tüm serüveni, milyonlarca yıllık aşamalar,bir delilik nöbetinin bir dakikasında yaşanabiliyor. Çünkü bilinç çöktüğü zaman zaman ve mekan ilintileri kopuyor.
*
Yapraklarımda yürüyen serin özsuyu duyumsuyorum. Kendi yeşilliğimi algılıyorum. Benden ona geçmesi gereken bir şifa olduğunu düşünüyorum. Özsuyumdaki serinliği ona aşılamak ona zerk etmek istiyorum.
*
Şimdi her şey değişmiş. Bütün bunlar yok olup gitmiş. Şehre bakınca semaya yükselen Allahu ekber volkanlarını, ortada akan la ilahe illallah ovalarını, elhamdülillah yaylalarını görüyorum. La ilahe illallah okyanusunda boğulurken "Hayret! Hayret! Hayret!" diye haykıran münkirlerin nidaları cennet kuşlarının cıvıltılarına karışıyor.

Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa, Timaş Yayınları, İstanbul

Sait Köşk
22.02.2015

0
0
0
Yorum Yaz